Coach kariery w Tychach – kiedy i dlaczego warto skorzystać z coachingu zawodowego?

Według najnowszych badań aż 6 na 10 pracujących Polaków dostrzega u siebie symptomy wypalenia zawodowego[1], co ma bezpośrednie, negatywne przełożenie na poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. To problem, który stanowi wyzwanie również dla naszej gospodarki, ponieważ osoba z niską motywacją do pracy jest mało produktywna.

Jeśli i Tobie coraz częściej dokucza myśl, że obrana ścieżka kariery nie daje Ci poczucia spełnienia, to nie lekceważ tego i skorzystaj z coachingu zawodowego. Na czym to polega? Kiedy warto spotkać się z coachem kariery w Tychach lub dowolnym innym mieście? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

 

Czym jest coaching kariery?

Coaching kariery lub coaching zawodowy to metoda rozwoju osobistego skupiona na zwiększaniu satysfakcji w obszarze zawodowym. Co ważne, korzystają z tego nie tylko osoby zatrudnione na etat, ale również przedsiębiorcy, osoby szukające właściwej dla siebie drogi zawodowej, np. studenci, mamy wracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, osoby bezrobotne.

W zależności od sytuacji, w której znajduje się osoba przychodząca na sesję, coach sprawdza, jakie cele chce ona sobie postawić, jakie kroki już poczyniła i czego potrzebuje, żeby móc w pełni zrealizować swoje plany zawodowe. Przyjrzenie się obecnej sytuacji często pomaga wychwycić przeszkody, które uniemożliwiają Klientowi osiągnięcie satysfakcji na danym stanowisku, w danej roli.

Jednym z powodów może być silne przekonanie, które blokuje Klienta przed postawieniem kolejnego kroku w sferze zawodowej. Dla każdego Klienta proces dojścia do odpowiedzi i znalezienie satysfakcjonujących rozwiązań będzie inny, zależny od indywidualnych potrzeb i wartości.

 

Kluczowa rola coacha

Coach kariery wsłuchuje się w potrzeby Klienta, zauważa, co jest dla niego ważne, o czym mówi z pasją, a o jakich elementach z niechęcią. Razem z Klientem pracuje nad tworzeniem silnej wizji takiego stanowiska, które będzie zawierało pożądane elementy i będzie spójne z potrzebami Klienta na ten moment, a być może również w perspektywie kolejnych lat.

W toku rozmowy coach daje Klientowi przestrzeń do rozpoznania mocnych i słabych stron, co pomoże mu w podjęciu dobrej decyzji w zakresie wyboru ścieżki kariery. Jeśli w obecnej pracy Klient odczuwa frustrację, zniechęcenie czy ciągły stres, to zadaniem coacha jest uświadomienie mu tego poprzez feedback, a następnie wypróbowanie kilku scenariuszy, w których Klient mógłby zobaczyć inne możliwości dla siebie, np. pracę w innej firmie, zawalczenie o swoją pozycję w obecnej firmie, czy założenie własnego biznesu.

Coach może również rozpoznać, że przyczyną niskiej satysfakcji zawodowej klienta jest to, że zanadto skupia się w pracy na rzeczach nieistotnych, jednocześnie zaniedbując te obszary, w których mógłby sobie wypracować bardzo silną, ekspercką pozycję.

Jeśli np. klient ma ewidentne cechy przywódcze i wysokie kompetencje zawodowe, to pozostawanie na stanowisku członka zespołu może być dla niego nużące i mało ekscytujące. Dzięki uświadomieniu sobie własnych umiejętności i predyspozycji, Klient może znaleźć w sobie odwagę, aby ubiegać się o awans lub aplikować na upragnione stanowisko w strukturach innej firmy.

 

Kiedy warto skorzystać z coachingu kariery?

Coaching kariery to propozycja, którą powinna rozważyć każda osoba mierząca się z poniższymi wyzwaniami:

  • brak satysfakcji z wykonywanej pracy,
  • wypalenie zawodowe,
  • rutyna, nuda w pracy,
  • brak pomysłów na dalszy rozwój kariery,
  • poczucie niedocenienia w pracy,
  • chęć zmiany pracy lub założenia własnego biznesu, ale jednocześnie odczuwanie strachu przed takim krokiem,
  • pracoholizm,
  • pragnienie uzyskania work-life balance,
  • wybór kierunku rozwoju zawodowego przed ukończeniem szkoły/studiów

 

Spotkaj się z profesjonalnym coachem kariery

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu czujesz, że spotkanie z coachem kariery może być dla Ciebie punktem zwrotnym i realnym wsparciem, to zachęcamy do rozmowy z coachem Alicją Hattwich z „Rozmowy z AHA”.

Już teraz zapraszamy na pierwszą konsultację w „Rozmowy z AHA”, która odbywa się w formie online, jest bezpłatna i trwa 20-60 minut. Termin konsultacji możesz zarezerwować na stronie korzystając z kalendarza.

Wolisz spotkania w większym gronie? W takim razie zapraszamy Cię na prowadzone przez nas warsztaty grupowe oraz coaching zespołowy.

[1] Badanie UCE Researach i Syno Poland platformy ePsycholodzy.pl


Autor postu: Redaktor