ROZMOWY

Takie poszerzające percepcję, inspirujące, nieraz do bladego świtu, przy kawie, przy winie, czasem z dobrym przyjacielem, czasem z nowo poznaną osobą. Pamiętacie te Wasze? Rozmowy otwierające szeroko oczy? Kiedy ktoś nazywa coś, co intuicyjnie przeczuwaliście. Ja pamiętam kilka takich, które na stałe zmieniły mój sposób patrzenia na świat, na ludzi.

Na czym to polega? Jak to jest, że niektóre rozmowy pozwalają nam wznieść się wysoko, wysoko; spojrzeć na rzeczywistość jakby z lotu ptaka; poczuć, że nie ma granic? Czym jest ta wartość dodana, którą odczuwamy po inspirującej wymianie z drugim człowiekiem?

Napiszę Wam, żebyście mieli świadomość następnym razem, kiedy Wam się to przydarzy 🙂 Odpowiedzi możemy poszukać w odkryciach neurobiologii. Kiedyś sądzono, że mózg ludzki może się rozwijać tylko do pewnego momentu (20-24 lat), a potem to już tylko tendencja spadkowa. Dobra wiadomość dla tych z nas, którzy są już nieco starsi: badania pokazują, że nasz mózg może się rozwijać bezustannie, nawet w wieku 80 lat. Tą zdolność mózgu do budowania nowych połączeń między neuronami nazywamy neuroplastycznością i to na niej tak naprawdę opiera się coaching. Na każdym etapie życia jesteśmy w stanie zmodyfikować, rozwinąć swój sposób postrzegania. Zadaniem coacha w tym kontekście jest zapoczątkowanie tworzenia takich nowych połączeń, a następnie wzmacnianie ich.

Mając na uwadze powyższe można podejrzewać, że w tych ważnych rozmowach przydarzyło nam się coś właśnie takiego. Powstały nowe połączenia między neuronami, mózg zbudował sobie nową mapę, być może wzmocnił istniejące połączenia, usunął te niewykorzystywane. Jeśli do tego dodamy naszą otwartość w danej chwili, dobry nastrój, odpowiedniego rozmówcę i jeszcze kilka innych składników, to mamy niezłą receptę na rozmowę zmieniającą życie. Ale o tych pozostałych składnikach opowiem Wam innym razem. 🙂

Ten nasz rozmówca, to jest istotny faktor, dlatego jeśli myślicie o wprowadzeniu zmian w swoim życiu z pomocą coacha, to dajcie sobie chwilę na to, żeby go poznać. Każdy dobry coach oferuje wstępną darmową sesję, na której możecie się poznać i sprawdzić, czy to będzie dla Was dobry partner do rozmowy. Chęci i otwartość muszą być po obu stronach, tak jak w tych naszych znaczących rozmowach.

Wysokich lotów! 🙂

Dla dociekliwych podrzucam link do poczytania o neuroplastyczności: https://neuro4coaching.wordpress.com/2014/09/03/o-neuroplastycznosci/